2014030545egitim_yeniEğitimin İçeriği

Eğitim, tüm kurum ve kuruluşlara yönelik olarak çalışanların iklim değişikliği hakkında bilinçlenmesinin yanında, kurumsal karbon yönetimi, Sera Gazı Emisyonu İzleme Planı ve İzleme Raporu Hazırlama eğitimini içerir.

Eğitimin Detaylı Açıklaması

İlk adımda iklim değişikliğinin ne olduğu, dünya ve Türkiye’deki ekonomik sektörlere yansımalarını içerir. Bunun yanında Türkiye’nin uluslarası iklim değişikliği mücadelerindeki konumu hakkında genel bilgileri verilir.
İkinci olarak, sera gazı emisyonu, kaynakları ve karbon ayak izi kavramları verilerek temel sera gazı emisyonu bilgisi verilir.  Daha sonra Türkiye’de özellikle özel sektörü ilgilendiren sera gazı emisyonu ile ilgili müktesebat ve getirdiği yükümlülükler hakkında detaylı bilgi verilir.
Bu kapsamda izleme planı oluşturulması, karbon ayak izi hesaplaması, sera gazı emisyonu raporlamasının nasıl yapılacağı ve raporlama standartları (ISO 14064, Sera gazı protokolü, vb.) detaylı olarak anlatılır. Ayrıca karbon ayak izi hesaplaması için veri toplamada ve raporlamada kurumların dikkat etmeleri gereken noktalar da eğitimin bünyesinde verilir.
Son olarak tüm bu iklim değişikliği ile mücadelenin özel sektör için yarattığı fırsatlar ve bu fırsatlardan yararlanabilmek için neler yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

Eğitimin Ana Başlıkları

1. İklim Değişikliği Kavramı ve Sebepleri

2. Sera Gazı Emisyonu ve Karbon Ayak İzi Kavramları

3. Türkiye’de Sera Gazı Emisyonlarına İlişkin Hukuki Değişiklikler

4. İklim Değişikliği ile Mücadelede Kurumsal Karbon Yönetimi

5. İzleme Planı Oluşturulması

6. Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması

7. Sera Gazı Emisyonu Raporlama

8. Veri Toplama ve Raporlamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

9. Özel Sektör İçin Fırsatlar

Kayıt ve Aytıntılı Bilgi

Eğitime kayıt olmak veya ayrıntılı bilgi almak için ERKE ile iletişim kurunuz

ADRES: Kısıklı mahallesi Hanımseti sokak No:5 Üsküdar/ İstanbul
TEL: +90 216 369 73 93
FAKS: +90 216 369 73 96
E-POSTA:info@erketasarim.com