merve_mermertasMerve Mermertaş 

ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık 

Çevre Mühendisi

 

 

Günümüzde yüksek enerji verimli ve düşük emisyonlu binalar inşa etmenin önemi giderek artarken nasıl tasarlanabileceğine dair fikirler de paralelinde gelişiyor. Bu ilerleme sürecinde LEED ve BREAM gibi yeşil bina derecelendirme sistemleri yol gösterici ancak binanın enerji performansını değerlendirip projeye uygun tasarruf stratejilerini geliştirebilmek bizim elimizde. Bu sebeple, gerekli olan modelleme çalışmalarının eksiksiz ve verimli bir şekilde yapılmasına olanak verecek yazılımlarla çalışmak, doğru sonuçlar elde etmede ve stratejilerin geliştirilmesinde büyük öneme sahip.

Son zamanlarda, dünyadaki öncü sürdürülebilir tasarım uzmanları tarafından kullanılan IESVE, entegre analiz araçlarının yenilikçi, ödüllü ve derinlemesine programlar grubu tanımıyla karşımıza çıkıyor. Bu yazılım, binanın tasarım ve işletme süreçlerindeki enerji verimliliğini test ederek yüksek enerji verimli ve çevreye duyarlı binalar tasarlanmasında gerekli olan tüm analiz araçlarını içerecek şekilde hazırlanmış. Ayrıca, kullanıcıların farklı seçenekleri test etme ihtiyaçlarını karşılayarak en uygun pasif çözümlerin geliştirilmesine olanak sağlıyor. İçeriğinde geliştirilen enerji modellemesi, gün ışığı modellemesi, CO2 emisyonları, bina yaşam döngüsü analizleri, CFD analizleri, yangın kaçış senaryoları, bina sakinlerinin konforu gibi modüller sayesinde bina birçok yönden analiz edilebiliyor. Kısacası sürdürülebilir yeşil bir binanın tasarlanmasında görev alan tüm disiplinleri düşünerek geliştirilmiş.

Analiz araçlarının tümü merkezi, entegre bir veri modelini paylaşarak defalarca model oluşturulmasına gerek kalmadan, tek bir model üzerinde düzenleme yapılabilmesini sağlıyor. Böylece, bina üzerinde çalışacak olan kişilere ortak bir model üzerinden ilerleyebilme kolaylığı sunarak zamandan kazanç sağlanıyor. Diğer BIM anlayışıyla geliştirilen SketchUp, Revit, Trelligence, gbXML, Vectorworks Architect, Trimble Plancal gibi programlar ile bağlantı kurabiliyor olması ise büyük avantaj. Bu özelliği, bina modelinin başka bir programdan alınması veya yazılım içerisindeki ModelIT de tasarlayabilme özgürlüğü tanıyor.

Binanın termal simülasyonu için geliştirilmiş olan Apeche modülü sayesinde binanın enerji modellemesi yapılarak enerji verimliliği ölçülebiliyor. Bu modülün diğer solar, günışığı, termal ve havalandırma simülasyonu yapan analiz araçları ile bağlantılı olması sayesinde istenilen değişken ve zaman aralığına göre sonuçlar alınabiliyor. Mesela pazartesi günü öğlene kadar koşullandırılmış mahalinizdeki CO2 miktarı ya da bina dışında oluşan termal yüke göre solar panelinizin verimliliği vb. IESVE, belirlenen değişken ve zaman aralığında ileri düzey termal sonuçlar alınabilmesi için ısı transferi hesabı üzerine gerekli olan tüm matematiksel modelleri baz alarak çalışıyor (termal kondüksiyon ve birikim, iç/dış konveksiyon, uzun dalga ışınımı, mekanik basınçlar vb.) Bu sayede model doğru oluşturulduğu takdirde gerçek ile birebir sonuçlar alabilirsiniz.

Sistemler modellenirken ya yazılım içinde var olan sistemlerden seçiliyor ya da kendi ihtiyacınıza göre sistem oluşturulabiliyor. Ve İhtiyacınıza göre oluşturduğunuz her sistem sonraki projelerde kullanılımak üzere kayıt edilebiliyor. Sistemler içerisinde tanımlanabilen bazı mekanik elemanlar; Boiler, ısı pompaları, chiller, soğutma sistemleri, su taraflı ekonomizörler, hava ısıtmalı ve soğutmalı serpantinler, sprey ve buhar enjeksiyonlu nemlendirici üniteleri, ısı geri kazanım cihazları, fanlar, soğutulmuş tavanlar, radyatörler, bazı belirlenmiş üreticilerin ürünleri ve daha fazlası…

IES<VE>, modelleme kalitesini arttıran detaylı HVAC analiz araçlarını içermesi, görsel kalitesi yüksek grafik çözümlemeleri , bina sistemlerinin optimizasyonu gibi projenin en başından itibaren verimli enerji kontrol stratejilerinin geliştirilmesine olanak sağlayan modülleri sayesinde ileride diğer enerji modellemesi yapan programların yerine geçecekmiş duruyor…