Yeşil bina danışmanlığı ve elektrik proje tasarımı ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık tarafından yapılan, İstanbul Tuzla’da 8790 m2’lik Star of Bosphorus Data Center LEED Gold Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Proje, tasarım ve inşaat süreci boyunca LEED kriterlerine uygun olarak ilerlemiştir. Öncelikle proje, doğal değerlere zarar vermeyecek şekilde konumlandırılmıştır. Proje alanından toplu taşıma duraklarına yaya erişiminin rahat bir şekilde sağlanabilmesi için kullanıcılara servis imkanı sunulmuştur. Ayrıca alternatif ulaşım olanaklarından bisiklet kullanımına teşvik amacıyla proje alanında bisiklet park alanları ve kullanıcıların konforu için duş alanları oluşturulmuştur.

Projede kullanılan su verimli vitrifiye armatürler sayesinde iç mekanlardaki su tüketimi baz değerlere göre %50 azaltılmıştır. Ayrıca, dış mekandaki peyzaj sulamasında verimlilik sağlanabilmesi amacıyla, ekstrem hava olayları dışında sulama istemeyen yerel bitkiler kullanılmıştır.

Yerel ve geri dönüştürülmüş içeriğe sahip malzemeler ile düşük emisyonlu malzemelerin kullanımı projedeki malzeme seçimlerinin LEED gerekliliklerine uygun bir şekilde yapıldığını göstermiştir. Projede aynı zamanda atık yönetimi uygulanmıştır. Atık yönetimi inşaat ve işletme aşamalarını kapsamaktadır. İnşaat aşamasında çıkan atıkların %70’i geri dönüşüme gönderilmiştir. İşletme aşaması için de geleceğe yönelik olarak çıkabilecek atıklar öngörülmüş ve ortak kullanım alanlarında geri dönüşüme gönderilebilecek atıklar için atık kutuları yerleştirilmiştir.

Bina havalandırmasında frekans konventörlü klima santralleri, ısıtma ve soğutmasında yüksek verimli VRF sistemleri kullanılmıştır. Aydınlatmada yüksek enerji verimliliğine sahip LED armatürler  bulunmaktadır. ASHRAE 90.1-2007 standartları enerji performans gerekliliklerine uygun iklimlendirme tasarımı ve Energy Star sertifikasına sahip beyaz alan ekipmanları sayesinde projede %36,4 enerji verimliliği sağlanmıştır.

Aydınlatma, priz ve mekanik yükler (ısıtma, soğutma, havalandırma vb.) ayrı ayrı enerji ölçüm cihazları ile ölçülerek her sistemin enerji tüketimi izlenebilmektedir. Dolayısıyla enerji tüketim takibi bina enerji yönetimine katkı sağlayarak ekstra enerji tasarruf imkanları sunacaktır.

ASHRAE 62.1-2007 standartlarına uygun havalandırma tasarımı bulunan binada iç mekan hava kalitesini arttırmak amacıyla klima santrallerinde F7 tip filtreler kullanılmış ve taze hava debileri standarda göre %30 arttırılmıştır. Bina kullanıcılarının ısıl konforunu kontrol edebilmesine olanak sağlayan iklimlendirme sistemleri ASHRAE 55 standardına uygun olarak tasarlanmıştır.